KAŞ PLAJLARI


Kaş’ın berrak ve temiz denizi meşhurdur. Aynı zamanda plajları da…
Sizler için Kaş’ın 10 plajını derledik.
1. Limanağzı Plajı

Küçük, doğal  ve sakin bir plajdır. Eğer sıcaktan bunalırsanız Hıdrellez Mağarası’na gidip serinleyebilirsiniz. Aslında içinde yeraltı sularının aktığı bir obruktur. Mağaraya merdivenler sayesinde inebilirsiniz. 3 farklı işletme bulunmaktadır. Diğer plajlara göre suyu daha sıcaktır. Çocuklu aileler için bu özelliğinden dolayı da ayrıca tercih edilir.

Giriş: Ücretsiz
Şezlong: Ücretli
Şemsiye: Ücretli
Ulaşım: Karadan ulaşımı bulunmamaktadır. Kaş Limanı’ndan yarım saatte bir kalkan teknelerle Limanağzına ulaşabilirsiniz. 15 dakika içinde varmanız mümkün. Eğer yürüyerek varmak isterseniz Likya yolunu kullanarak 4km Trekking yaparak doğal güzellikleri keşfederek buraya ulaşabilirsiniz.
2. Büyük Çakıl Plajı

Plajın özellikleri geniş olması, su kaynaklarının bulunması ve zemininin çakıllı olmasıdır ki bu denizin berraklığının artmasına sebep olmaktadır. Turkuaz rengi şeffaf denizi ile etkileyicidir. Denizin içinde bulunan soğuk su kaynağı suyun soğuk olmasını sağlamaktadır.

Giriş: Ücretsiz
Şezlong: Ücretsiz
Şemsiye: Ücretsiz
Ulaşım: Kaş’ın doğu tarafında merkeze yaklaşık 1.5 km mesafe yer almaktadır. Araç ile ulaşım bulunmaktadır. Yürüme mesafesinde olduğu için Kaş’ın doğal güzellikleri eşliğinde yürüyerek 40 dakikada plaja ulaşabilirsiniz. Küçükçakıl Plajından sonra yola devam edersiniz, yaklaşık 25 dakikalık bir yürüyüşten sonra Büyükçakıl Plajı’na ulaşırsınız.
3. Küçük Çakıl Plajı

Halka açık, zemini küçük çakıllardan oluşan küçük bir plajdır. En temel ve farklı  özelliği yeraltı sularından gelen sulardan dolayı deniz suyu soğuktur. İki tarafı kayalıklarla çevrili olan plaj kanyon ağzı izlenimi vermektedir. İçinde 2 işletme bulunmaktadır. Deniz keyfi kadar müzik ve eğlenceyi de beraberinde yaşamak isteyenler için tercih edilir yerlerden biridir.

Giriş: Ücretsiz
Şezlong: Ücretli
Şemsiye: Ücretli
Ulaşım: Kaş’ın merkezinde bulunduğundan yürüme ile plaja ulaşabilirsiniz.
4. İnceboğaz Plajı

Çukurbağı Yarımadası’nın en dar noktasında bulunur. Yarımada Yolu’nun üzerinde bulunmaktadır. Plajın en temel özeliği iç ve dış denizi bulunmasıdır. İç tarafı daha dingin ve sıcaktır. Dış tarafı  Meis adasına bakar, daha serin ve rüzgarlıdır. Sığ suyu ile özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Çakıllı bir kumsala sahip olması nedeniyle plaj ayakkabısı tavsiye edilir.

Giriş: Ücretsiz
Şezlong: Ücretli
Şemsiye: Ücretli
Ulaşım: Kaş merkezinden 1,6 km uzaklıktadır. Yakın olmasından dolayı 10 dakikalık bir yürüyüş ile plaja ulaşabilirsiniz. Doğu yönünde bulunmaktadır. Ayrıca taksi ve dolmuşlar ile de rahatça ulaşım mümkündür.
5. Belediye Halk Plajı

Çukurbağ Yarımadası’nda yer alan belediye işletmeli bir plajdır. Meis Adası’na bakan geniş bir plajdır. Restaurant, Cafe gibi tesisleri mevcuttur. Yanında kapalı bir koyda “Kadınlar Plajı” bulunuyor. Çocuklu aileler için uygun plajlar. Çakıllı bir denizi olduğundan dolayı deniz ayakkabısı kullanmanızı tavsiye ederiz. Temiz denize girebilir dilerseniz de ağaçların bulunduğu alanlarda piknik yapabilirsiniz.

Giriş: Ücretsiz
Şezlong: Ücretli
Şemsiye: Ücretli
Ulaşım: Çukurbağ Yarımadası’nda, İnceboğaz  Plajı’ndan yaklaşık 500 metre ilerdedir. Kaş merkezden plaja 1,5 km mesafe bulunmaktadır. Aracınızla kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz gibi yürüme 15 dakikada plaja varabilirsiniz.
6. Hidayet Koyu Plajı

Özel dizayn edilmiş bir koydur. Bu nedenle bir kumsalı yoktur. Genellikle kayalıklardan oluşmuş bir yapıda olduğu için plaj demek pek doğru değildir. Meis Adası yönündedir. Blanca Beach tarafından işletilen Restaurant ve Cafe’siyle  daha çok gençlerin tercih ettiği bir yerdir.

Giriş: Ücretsiz
Şezlong: Ücretli
Şemsiye: Ücretli
Ulaşım: Belediye Halk Plajı’ndan yaklaşık 1 kilometre daha ilerde, aynı istikamette bulunan özel bir plajdır. Çukurbaş yarımadasının ortasından geçen kavşağa gelmeden önce buraya ulaşabilirsiniz.
7. Akçagerme Plajı

En belirgin özeliği rüzgârlı ve dalgalı havalarında dahi denizin ayna gibi olmasıdır. Ayrıca tenis kortu, voleybol sahası, çocuklar için de havuz, su kaydırağı,  çocuk parkı bulunmaktadır. Plajın işletmesi Kaş Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi tarafından yapılmaktadır. Mavi bayrağa sahip plaj 200 metre uzunluğunda olup küçük çakış taşlarından oluşan bir kumsala sahiptir. Sığ bir deniz yapısına sahip oluşundan dolayı çocuklu aileler için uygundur.

Giriş: Ücretsiz
Şezlong: Ücretli
Şemsiye: Ücretli
Ulaşım: Kaş merkez’den batı istikametine doğru 4 km mesafede, Kalkan yolu üzerinde bulunmaktadır. Dolmuşlar ile ulaşım sağlanabilmektedir. Dilerseniz yürüyerek eşsiz doğa güzellikleri eşliğinde plaja varabilirsiniz.
8. Seyrek Çakıl Plajı

Doğal yapısı ve turkuaz rengi denizi ile etkileyici bir özelliğe sahiptir. Denizi çok temizdir. Yerli ve yabancı turistlerin tercihi 200 metre uzaklıktaki Kaputaj plajı olduğundan dolayı köy ve mahallelerde yaşayan yöre halkının uğrak yeridir. Hafta sonları çok kalabalık olurken hafta içi daha sakindir.

Giriş: Ücretsiz
Şezlong: Ücretli
Şemsiye: Ücretli
Ulaşım: Kaş merkezinden yaklaşık 12 km mesafede Kalkan yolu üzerinde bulunmaktadır. Kaş sahil yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.
9. Kaputaş Plajı

Plajın en temel özeliği turkuaz rengi bir denize sahip olmasıdır. Kaş plajları denildiğinde ilk akla gelen plajlardan biridir. Kaputaş Plajı’nı gördüğünüzde nefesinizi kesecektir. El değmemiş doğal bir güzelliğe sahip olan bu yer bir kanyon ağzı plajıdır. Birinci dereceden sit alanı olması deneniyle yapılaşmaya yer verilmemiştir. Dağlardan gelen doğal su kaynakları deniz ile buluşmakta ve turkuaz görüntüsüyle temiz bir görüntü oluşturmaktadır. Tesisleri belediye işletmesidir.

Giriş: Ücretsiz
Şezlong: Ücretli
Şemsiye: Ücretli
Ulaşım: Kaş’ın 18 km batısında dünyaca ünlü bir plajıdır. Kaş – Kalkan yolu üzerinde bulunmaktadır. Dolmuşla veya arabayla gidilebilir. İlçe merkezinden 20 dakikada buraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca alternatif olarak tur tekeneler ile de bu plaja varabilirsiniz. Ücretsiz araç park alanları da bulunmaktadır.
10. Patara Plajı

Antik Likya’nın en önemli kentlerinden biridir. Patara Plajı kumsalı 18 km uzunluğa sahip olup Caretta Caretta kaplumbağalarının en önemli yaşam alanlarından biridir. Doğal koruma ve sit alanı olan Patara, geniş kumsalları, Kum Tepeleri, kumlarının inceliği ve denizinin sığlığı gibi özellikleri ile eşi benzeri bulunmayan bir bölgedir. Kendinizi Patara’da özgür hissedeceksiniz. İster kızgın kumların üzerinde güneşleyebilir ister dalgalı sularla oynayabilir isterseniz Antik Kent’i gezebilirsiniz.

Giriş: Ücretli
Şezlong: Ücretli
Şemsiye: Ücretli
Ulaşım: Kaş merkezinden 50 km mesafededir. Fethiye yolundan Kalkan’ı geçtikten 11 km sonra, Patara sapağını göreceksiniz. Buradan 6 km daha içeri girdikten sonra Gelemiş köyüne varırsınız. Aracınız ile dilerseniz de 20 dk yürüme yolu ile plaja varabilirsiniz. Ayrıca Kaş merkezinden Patara’ya giden dolmuşları da kullanabilirsiniz.